Skip to content
Be seen. Be heard.

Northwest International Festival of Music

Symphonic Band Final List

Flute (12)
Kaylee Lesmann - Hazen Public Schools
Margaret Huettl - Minot Central Campus
Reiah Stroup - Hazen Public Schools
Madison Pilon - Central Cass High School
Hannah Layton - Williston High School
Maisyn Meigs - Minot Magic City
Dakota Schoenfelder - Edgeley High School
Kadee Black - Williston High School
Elizabeth Jankoviak - Light of Christ Academy
Reanna Schmidt - Center Stanton
Dalyce Leslie - Our Redeemer’s Christian School
Jennifer Cahill - Scobey High School

Oboe (1)
Kori Nagel - Center Stanton

Bassoon (1)
Sophia Klee - Light of Christ Academy

Bb Clarinet (16)
Emmalia Frei - Hazen Public Schools
Alayna Martinez - Carrington High School
Kendra Cleghorn - Jamestown High School
Danielle Aberle - Minot Central Campus
John Retterath - Hazen High School
Shalae Baumgartner - St. Mary’s Central High School
Aimee Wiedrich - Hazen Public Schools
Josie Long - Saint Alphonsus School
Kimberly Neumann - Williston High School
Cheyenne Harrison - Williston High School
Cassidy Lee - Scobey High School
Raquel Bata - Langdon Area High School
Eve Heupel - Dickinson Trinity High School
Alexis Deaton - Minot Magic City
Alaina Gochanour - Ramstad Middle School
Ellie Schumacher - Thompson Public School

Bb Bass Clarinet (3)
Elizabeth Nolan - Hazen High School
Erin Hagan - Scobey High School
Katelynn Spencer - Minot Central Campus

Eb Alto Saxophone (12)
Noelle Leibrand - Williston Middle School
Melaina Haagenson - Ramstad Middle School
Marshall Taylor - TGU Towner
Tabitha Greenwood - Minot Central Campus
Christian Loughman - Rugby High School
Benjamin Girodat - Saint Alphonsus School
Jade Koski - Wing Public School
Trent Hunskor - Newburg United School
Elyse Paulson - Bowman County School
Vonica LaPlante - New Town High School
Britney Rice - Westhope High School
Rylee Dahlen - New Town High School

Bb Tenor Saxophone (6)
Luke Anderson - Glenburn Public School
Samantha Senger - Minot Central Campus
Caleb Wanner - St. Mary’s Central High School
Alexis Stolicker - Ramstad Middle School
Britten Van Gorder - Culbertson High School
Madison Solwey - Carrington High School

Eb Bari Saxophone (3)
Charles Jackson - Minot Central Campus
Lillian Effertz - Velva High School
Dylan McDonald - Glenburn Public Schools

Bb Trumpet (17)
Layton King - Minot Central Campus
Jackie HarriSon - Glenburn Public Schools
Mia Nordstrom - Jamestown High School
Tyrell Flowers - Minot Central Campus
Konnor Guthrie - Ramstad Middle School
McKenna Yarham - Minot Central Campus
Brett Hertz - Jamestown High School
Annika Huesers - South Prairie School
Emily Loegering - Central Cass High School
Dayton Keltner - Beulah High School
Jacob Kram - Langdon Area High School
Cadence DeCoteau - Devils Lake High School
Blake Bernhardt - Wing Public School
Nichole Hettwer - Munich High School
Ben Van Berkom - Des Lacs - Burlington High School
Ty Stromberg - Larimore High School
Karter Longie - Tioga High School

F Horn (5)
Frances Sipin - Minot Central High School
Alexandra Klein - Rugby High School
Kirsten Demke - Wahpeton High School
Aydeln Emter - Dickinson Trinity
Aliviah Lemer - Lewis and Clark Berthold

Trombones (7)
Joseph Dawson - Central Cass High School
Zachary Ellis - Minot Central High School
Kellan Anderson - Minot Central Campus
Harlee McQueen - Jamestown High School
Brock Depute - MLS Mohall
Dayton Fiddler - Beulah High School
Jayden Hall - Center Stanton Public Schools

Euphonium (6)
Teanna Hintz - Center Stanton Public Schools
Natalie Helfrich - Lewis and Clark Berthold
Jaden Gray - New Rockford - Sheyenne Schools
Sadie Magnuson - Carrington High School
Bo Salander - Larimore High School
Jason Weyer - Glenburn Public Schools

Tuba (4)
Chloe Gunderson - Des Lacs – Burlington
Tyrel Warman - Minot Central Campus
Ethan Fischer - Bowman County School
Thatcher Solem - Beulah High School

Percussion (8)
Arik Napoles – Minot Central High School
McKenzie Anderson – Hazen Public Schools
Brodie Pond – Minot Central High School
Libby Swensrud – Williston High School
John Goettle – St. Mary’s Central
Bronson Haugen – Barnes County Norht
Jordan Anderson – Glenburn Public
Hayden Fredrickson – Our Redeemers